Rejtélyes köröket találtak szerte a világon tudósok
A kutatók mesterséges intelligencia segítségével titokzatos “tündérköröket” fedeztek fel több száz helyen szerte a világon.
Ezek a szokatlan kerek növényzeti minták régóta fejtörést okoznak a szakértőknek, és a Namib-sivatag és az ausztrál vadon tájait tarkítják.
Egy új tanulmány szerint azonban a szokatlan jelenség sokkal elterjedtebb lehet, mint azt korábban gondolták, és egyelőre sokkal több a kérdés, mint választ.
A nemzetközi kutatócsoport egy neurális hálózatot képzett ki úgy, hogy több mint 15 ezer műholdképet tápláltak bele Namíbia és Ausztrália helyszíneiről, amelyeknek nagyjából a fele tündérköröket tartalmazott.
Ezután a csapat a mesterséges intelligencia rendszerét a világ más részein található több mint félmillió, 1 hektáros földterület műholdas nézeteinek elemzésére használta. A mesterséges intelligencia 15 ország 263 szárazföldi helyszínén több tündérkört azonosított, hasonlóan a korábban Namíbiában és Ausztráliában azonosítottakhoz.
Rejtélyes körök szerte a világban
Ezek az új körök Afrikában, Madagaszkáron, Nyugat-Ázsiában és Délnyugat-Ausztráliában találhatók, és túlnyomórészt forró és homokos helyen, ahol évente 10 és 30 centiméter közötti csapadékmennyiség hullott.
Azt azonban, hogy ezek az esetek mindegyike ugyanabból a természetben előforduló jelenségből ered-e, még nem tudni.
“A világ minden száraz térségében léteznek különböző típusú kopár foltok, amelyeket különböző folyamatok okoznak”, magyarázta a New York Timesnak Norbert Jürgens, a Hamburgi Egyetem emeritus ökológusa.
A tündérkörök témája továbbra is “vitatott téma”, ismerte el Fernando Maestre, a spanyolországi Alicante Egyetem ökológusa.
Egyrészt nincs egyetértés abban, hogyan alakulnak ki. Egyes szakértők úgy vélik, hogy a talaj alatti termesztevékenység eredménye. Mások szerint önszerveződő növények hozzák létre ezeket.
Néhány szakértő megkérdőjelezte, hogy az újonnan azonosított helyszínek egyáltalán a tündérkörök jelenlegi, bár elég laza definíciója alá tartoznak-e.
“Sajnos a tündérkör kifejezés nem biztos, hogy megállja a helyét”, vélekedett Michael Cramer, a Fokvárosi Egyetem ökofiziológusa.
Röviden, az új eredmény tovább növeli a különös körök körüli rejtélyt, és még sok további kutatásra lesz szükség a konszenzus megtalálásához.
“Úgy gondolom, hogy a világ összetett lehet, és a tündérkörök kialakulásának minden hipotézisének helye lehet a helyszíntől vagy a pillanattól függően”, mondta Emilio Guirado, a spanyolországi Alicante Egyetem munkatársa.
“Valószínű, hogy mindegyikük érvényes ott, ahol leírták, és néhányuk egyszerre több helyen is kombinálható. Eredményeink például azt mutatják, hogy a termeszek jelentősége nagyobb a namíbiai övezetben, mint Ausztráliában vagy a Száhel-övezetben.”
“További terepmunkára van szükség ahhoz, hogy több információval és eredménnyel szolgáljunk ezeknek az érdekes vegetációs mintázatoknak a kialakulásáról”, jegyezte meg Guirado.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni
Furcsa, római kori temetkezést találtak Dunavecsén
Minden kék szemű ember ugyanazon őstől származik
Ezt a csodálatos magyar helyszínt a világ egyik legszebbjének választották
Egy most felfedezett kvarkpár az univerzum kezdetéről árulkodik